Rozwój technologii motoryzacyjnych umożliwia producentom samochodów innowacyjne rozwiązania o zwiększające bezpieczeństwo jazdy. Nie oznacza to jednak, że posiadanie takiego sprzętu w aucie jest wystarczające. Mając na uwadze rosnącą liczbę wypadków na drogach warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania mające na celu ochronę kierowcy oraz pasażerów. W artykule przyjrzymy się jak wybrać i zamontować system bezpieczeństwa w samochodzie.

  1. Elementy systemu bezpieczeństwa
    Stosowane w nowszym sprzęcie akcesoria do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy to przede wszystkim:
  • systemy ABS/EBD – zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania;
  • systemy ESP – stabilizujące pojazd i zapobiegające utracie kontroli nad nim;
  • poduszki powietrzne – chroniące głowę i klatkę piersiową kierowcy i pasażera podczas wypadku;
  • pasy bezpieczeństwa – minimalizujące skutki wypadków drogowych oraz zwiększające szanse na przetrwanie.
  1. Rodzaje systemów bezpieczeństwa, które możemy zainstalować
    Zazwyczaj w przypadku już starszych samochodów nie posiadających ww. systemów, warto rozważyć ich montaż. Na rynku dostępna jest szereg sprzętu, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale również ułatwia prowadzenie samochodu. Do takich systemów można zaliczyć między innymi:
  • Kamerkę cofania – poprawiającą widoczność podczas parkowania, a w konsekwencji – przeciwdziałającej stłuczkom samochodowym;
  • Systemy monitorujące martwe pole – pomagające w sytuacjach, gdy nasza widoczność jest ograniczona np. przy wykonywaniu manewru skrętu;
  • Detektory zmęczenia kierowcy – zwiększające bezpieczeństwo, gdyż wspomagają dbanie o nasze zdrowie.
  1. Jak wybierać systemy bezpieczeństwa samochodowego?
    Wybierając sprzęt, dobrze jest kierować się nie tylko marką i cenie, ale przede wszystkim – renomą producenta. Dobra firma projektująca takie sprzęty powinna zwracać uwagę na m.in.: jakość materiałów, funkcjonalność, kompatybilność z innymi systemami w samochodzie i użytkownikiem. Ci, którzy nie posiadają wiedzy w tym zakresie, mogą skonsultować się z ekspertami w sklepach motoryzacyjnych, gdzie dostępne są również profesjonalne usługi montażowe.

  2. Montaż systemów bezpieczeństwa samochodowego
    Montaż systemów bezpieczeństwa jest bardzo łatwy i można wykonać go samodzielnie, bądź zlecić go specjalistom. Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z instrukcją producenta, która dostępna jest zazwyczaj na stronie internetowej firmy. W przypadku problemów, jak również w przypadku braku pewności co do prawidłowego montażu, warto skorzystać z profesjonalnych usług, aby system był zamontowany bezpiecznie i funkcjonował bez zarzutu.

  3. Warto zainwestować w systemy bezpieczeństwa samochodowego
    Korzystanie z systemów bezpieczeństwa w samochodzie jest nie tylko korzystne dla naszego zdrowia i życia, ale również pozwala na unikanie kosztów związanych z ewentualnymi wypadkami. Montaż systemu autobezpieczeństwa lub jednego z jego elementów będzie zatem działał pozytywnie zarówno na nasze bezpieczeństwo, jak i budżet domowy. Wybierzmy więc systemy, w które warto zainwestować!