UKŁAD PALIWOWY W SAMOCHODZIE – DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?
Układ paliwowy to jeden z kluczowych elementów każdego samochodu. Bez niego po prostu nie ruszymy się z miejsca. Dlatego też warto zadbać o to, aby działał właściwie i miał niezbędną wydajność. Co możemy zrobić, aby utrzymać go w dobrym stanie?
I. PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ
Wiele osób niepotrzebnie zaniedbuje instrukcję obsługi swojego samochodu. Tymczasem to podstawowe źródło informacji na temat tego, jak dbać o swoje auto. Podstawowe informacje dotyczące układu paliwowego znajdziemy tam także. Zwróćmy uwagę szczególnie na sprawę wskazane ciśnienia w układzie paliwowym, a także to, jakie paliwo najlepiej używać.
II. DBAJ O CZYSTOŚĆ POMIESZCZENIA SILNIKA
Czystość pomieszczenia silnika to ważna sprawa pod wieloma względami, ale warto zwrócić szczególną uwagę na jej wpływ na układ paliwowy. Zadbajmy o to, aby na obszarze wokół zbiornika paliwa, wężyków itp. nie było piasku, kurzu, żwiru itd. To właśnie te zanieczyszczenia mogą powodować zbyt szybkie zużywanie się układu paliwowego.
-
Radzimy:
-
Regularnie sprzątajmy pomieszczenie silnika.
-
Użyjmy dodatkowych osłon, które będą chroniły układ paliwowy.
III. PAMIĘTAJ O WYMIANIE FILTRA PALIWA
Każdy filtr po pewnym czasie zużywa się i trzeba go wymienić. W przypadku filtra paliwa jest to kwestia szczególnie ważna. Nieprawidłowo działający filtr może przyczynić się do niewłaściwego spalania paliwa, a co za tym idzie – do zwiększonej emisji spalin, a także do wydłużenia drogi hamowania.
-
Zastanówmy się nad wymianą filtra paliwa, jeśli nie pamiętamy, kiedy ostatni raz to zrobiliśmy.
-
Zwróćmy uwagę na to, jak paliwo przepływa przez filtr. Wydłużanie się drogi hamowania może świadczyć o tym, że jest to potrzebne.
IV. ZMIEŃ ŚWIECE ZAPŁONOWE
Świece zapłonowe to istotny element układu paliwowego, choć wiele osób o tym nie wie. Ich skuteczne działanie wpływa bezpośrednio na spalanie paliwa. To od jakości świec zapłonowych zależy, czy samochód będzie dobrze palił, czy też nie.
-
Zwróćmy uwagę na to, jakie świece zapłonowe używamy.
-
Raz na jakiś czas sprawdźmy stan świec zapłonowych – czy są czyste, czy nie są zalane olejem, czy mają uszkodzenia mechaniczne.
V. UNIKAJMY ZATRZYMYWANIA SILNIKA PRZY NISKIM POZIOMIE PALIWA
Często zdarza się, że musimy zatrzymać samochód przy niskim poziomie paliwa. Często jednak wtedy zostawiamy silnik na kilka minut. To bardzo niekorzystne dla naszego układu paliwowego, a konkretnie dla pompy paliwowej.
-
Jak tylko zauważymy, że kończy nam się paliwo, postarajmy się jak najszybciej udać do stacji benzynowej.
-
Jeśli już zmuszeni jesteśmy do zatrzymania samochodu, zróbmy to na jak najkrótszy czas.
ZADBAJ O UKŁAD PALIWOWY, A UNIKAJ OCHRONY PRZED NAPRAWAMI KOSZTOWNYCH USTEREK
Zadbajmy o to, aby nasz układ paliwowy działał prawidłowo. Warto przy tym przestrzegać powyższych wskazówek, aby nie tylko zachować komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także uniknąć kosztownych napraw związanych z usterkami układu paliwowego.
Najnowsze komentarze