Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sie 31, 2021 in Motoryzacja |

Poradnik dla kierowców: jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie

Poradnik dla kierowców: jak zachować bezpieczeństwo na autostradzie

W dzisiejszych czasach autostrady stanowią bardzo istotną część infrastruktury drogowej. Nadal jednak stanowią one wyzwanie dla wielu kierowców, którzy nie są do końca przekonani, jak powinni poruszać się po takiej drodze. W artykule przedstawione zostaną najważniejsze zasady, których należy przestrzegać na autostradach, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

  1. Prędkość

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prędkość. Autostrady z założenia są drogami szybkiego ruchu, dlatego też należy przestrzegać maksymalnych dozwolonych prędkości. W przypadku Polski jest to 140 km/h, choć jednakże istnieją pewne wyjątki, np. w okolicach skrzyżowań czy w rejonach prac drogowych. Należy jednak pamiętać, że prędkość to tylko wytyczna, nie powinniśmy przekraczać jej w przypadku trudnych warunków drogowych, takich jak ulewny deszcz czy śliska nawierzchnia.

  1. Bezpieczna odległość

Kolejnym istotnym aspektem jest zachowanie bezpiecznej odległości od samochodów jadących przed nami. Zasada ta obowiązuje na każdej drodze, ale szczególnie na autostradzie, gdzie prędkości są wyższe. Należy zachować dystans, który umożliwi nam reakcję na nagłe zdarzenia, takie jak nagłe hamowanie samochodu przed nami. Bezpieczna odległość to około dwóch sekund jazdy za poprzedzającym nas autem.

  1. Zmiany pasa ruchu

Zmiany pasa ruchu na autostradzie należy dokonywać z dużą uwagą i ostrożnością. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sygnalizację świetlną oraz wyznaczone pasy ruchu. Kierowca musi mieć czas, aby wjazd na nowy pas ruchu nie spowodował żadnych kolizji lub niepotrzebnych hamowań na drodze. Ponadto, przed zmianą pasa warto również sprawdzić skalę prędkości innych pojazdów, aby odpowiednio skorygować swoją prędkość.

  1. Odpowiednia praca świateł

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie korzystanie ze świateł. W trakcie jazdy należy włączyć światła mijania na drodze oświetlonej latarniami. W przypadku słabej widoczności (mgła, deszcz), należy włączyć światła przeciwmgielne. Dodatkowo, w sytuacji wyprzedzania lub hamowania samochodu, należy włączyć odpowiednie światła. Dzięki temu inni kierowcy będą mogli szybciej zauważyć nasz samochód.

  1. Trzeźwość kierowcy

Ostatnią, ale niezwykle istotną kwestią jest trzeźwość kierowcy. Na autostradzie, gdzie prędkości są większe, nie ma miejsca na błędy spowodowane nietrzeźwością. Stan trzeźwości kierowcy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze. W przypadku spożycia alkoholu lub zażyciu leków nasennych, warto skorzystać z transportu publicznego lub poprosić np. przyjaciela o pojechanie naszym samochodem.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na autostradzie zależy głównie od nas samych. Zachowując odpowiednią prędkość, dystans między pojazdami i odpowiednio korzystając ze świateł, możemy uniknąć wielu niepotrzebnych zdarzeń na drodze. Kluczowym elementem jest jednak trzeźwość kierowcy, który ma bezpośredni wpływ na stan naszego bezpieczeństwa i innych użytkowników drogi. Pamietajmy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo leży w naszych rękach!