JAK PORADZIĆ SOBIE Z POŚLIZGIEM NA ŚLISKEJ NAWIERZCHNI

W Polsce zimy bywają bardzo srogie, a na drogach pojawiają się niebezpieczeństwa takie jak śnieg, gołoledź czy oblodzenia. Każdy kierowca musi zatem nauczyć się poradzić sobie z poślizgiem na śliskiej nawierzchni. Poniżej przedstawiamy kilka rad na ten temat.

  1. POZNAJ SWOJE AUTO

Przed wyruszeniem na drogę warto zapoznać się dokładnie z własnym pojazdem. Każde auto może zachowywać się inaczej podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Przetestuj hamulce, ustawienia zawieszenia czy ułożenie mas. Sprawdź, jakie opony posiadasz w swoim aucie – czy są przeznaczone do jazdy w zimowych warunkach.

  1. POZOSTAWAJ OSTROŻNY

Dużo w jazdach na śliskiej nawierzchni zależy od człowieka. Stąd najważniejszy jest indywidualny styl jazdy. Warto zawsze przemieszczać się z mniejszą prędkością niż zwykle, przyspieszać i hamować powoli. Wszelkie manewry trzeba wykonywać ostrożnie, a zakręty przechodzić szerokim łukiem.

  1. POŚLIZG – CO ROBIĆ

Jeśli mimo ostrożnej jazdy, auto zaczyna się poślizgiwać, nie panikuj i nie hamuj gwałtownie. Poczekaj, aż koła zaczynają się obracać. Wtedy zdejmij nogę z gazu, delikatnie przestaw ręczny na niższe biegi i kieruj kołem w kierunku, w którym chcesz jechać. Ważne jest, aby zwolnić równomiernie i nie kręcić kierownicą w przeciwnym kierunku, co tylko spowoduje, że auto będzie jeszcze bardziej tracić przyczepność.

  1. ODPRAW KIEROWCÓW PRZED TOBĄ

Jeśli zauważasz, że auto przed Tobą zaczyna się poślizgiwać, warto zachować odległość i zwolnić. Właśnie w przypadku poślizgu samochody potrzebują więcej przestrzeni, aby w bezpieczny sposób zatrzymać się.

  1. ZADBAJ O SWOJE AUTO

Przed uruchomieniem silnika trzeba pamiętać o odśnieżeniu samochodu nie tylko z wierzchu, ale także z kół oraz oczyszczeniu szyb z lodu czy opadów. Warto nałożyć na szyby płyn do spryskiwaczy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Poza tym, pamiętajmy o tym, by zaopatrzyć się przed zimą w łańcuchy na koła czy kołpaki chroniące je przed rdzą.

Podsumowując, każdy kierowca, który chce być bezpieczny na drodze, powinien wiedzieć, jak poradzić sobie z poślizgiem na śliskiej nawierzchni. Warto pamiętać o powolnej i ostrożnej jeździe, zachowaniu odpowiedniej odległości do innych kierowców oraz przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.