Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 31, 2021 in Motoryzacja |

Jak bezpiecznie korzystać z tempomatu w samochodzie

Jak bezpiecznie korzystać z tempomatu w samochodzie

Tempomat w samochodzie to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, jakie wynalazł człowiek. Dzięki niemu kierowca przestaje się skupiać na tym, żeby utrzymać stałą prędkość, lecz może poświęcić uwagę na innych elementach jazdy. Przy korzystaniu z tempomatu należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

I. Co to jest tempomat?

Tempomat (cruise control) to system automatycznej regulacji prędkości w samochodach. Urządzenie pozwala na utrzymanie stałej prędkości jazdy, bez konieczności korzystania z pedału gazu. Tempomat monituje o nadmiernym zbliżaniu się do innego auta oraz automatycznie ogranicza prędkość, lecz nie przyspiesza. Aby zwiększyć szybkość jazdy, musimy to zrobić z pomocą pedału gazu.

II. Jak korzystać z tempomatu?

 1. Przed włączeniem tempomatu, należy upewnić się, że auto jedzie z przynajmniej minimalną prędkością wymaganą do jego działania.

 2. Aby włączyć tempomat, należy przytrzymać przycisk oznaczony literą ‘C’ bądź ‘cc’.

 3. Włączając tempomat, ustalamy docelową prędkość, którą auto będzie utrzymywać. Możemy to zrobić za pomocą przycisków ‘set’ i ‘res’ – kolejno zwiększają i zmniejszają prędkość.

 4. Aby wyłączyć tempomat, wystarczy nacisnąć pedał hamulca, przyspieszyć za pomocą pedału gazu, lub odłączyć tempomat za pomocą przycisków ‘off’ lub ‘cancel’.

III. Bezpieczeństwo na drodze

 1. Pamiętajmy, że tempomat nie może zastąpić naszej uwagi, precyzji i czujności na drodze. Nie powinniśmy korzystać z niego w trudnych warunkach atmosferycznych, podczas deszczu, mgły, czy wietrznej pogody.

 2. Nigdy nie korzystajmy z tempomatu na krętych drogach, w górach, czy na drogach z ostrych zakrętach.

 3. W trakcie jazdy z tempomatem, nie powinniśmy przestawać obserwować naszej trasy oraz zachowania innych kierowców.

 4. Przed skorzystaniem z tempomatu, należy dodatkowo ustawić dokładne odstępy od samochodu poprzedzającego, zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

IV. Wady korzystania z tempomatu

 1. Korzystanie z tempomatu na dłuższej trasie, może prowadzić do zmęczenia kierowcy.

 2. W trakcie korzystania z tempomatu, kierowca nie ma fizycznego wpływu na auto i jego prędkość.

 3. Zbytnie poleganie na tempomacie może prowadzić do braku koncentracji, co wyłącza naszą reakcję w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej.

V. Podsumowanie

Tempomat to bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, ale pod warunkiem, że będziemy korzystać z niego z umiarem i ostrożnością. Przy zachowaniu kilku zasad, korzystanie z tempomatu przyspieszy naszą drogę i ułatwi nam jazdę, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.