Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2020 in Motoryzacja |

Poradnik dla kierowców: jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi

Poradnik dla kierowców: jak radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi

Niezależnie od tego, czy jest to ulewny deszcz, śnieżyca, silny wiatr czy fala upałów, musimy pamiętać, że nasze umiejętności kierowania pojazdem muszą być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Wychodząc z domu w dzień, gdy warunki są ekstremalne, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

  1. Sprawdź swoje światła.

Kiedy jedziesz w deszczu, śniegu lub mgliście, zawsze upewnij się, że światła są sprawne. To może okazać się bardzo ważne, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych inni kierowcy mają trudności z widocznością i łatwo można przeoczyć pojazd. Upewnij się, że światła są takie same (najlepiej jasne), a przedłużonymi światłami nie świeć bezpośrednio w oczy innym kierowcom.

  1. Odpowiednie opony

Stosowanie odpowiednich opon na swoim pojeździe może zrobić olbrzymią różnicę w trudnych warunkach atmosferycznych. Opony muszą być dostosowane do intensywności deszczu, śniegu lub lodu, aby zapewnić kierowcy maksymalną kontrolę nad pojazdem. Jeśli w Twoim regionie często występuje śnieg i lód, rozważ zakup opon zimowych, które zapewnią lepszą trakcję i hamowanie.

  1. Zachowaj bezpieczną odległość.

W trudnych warunkach atmosferycznych ważne jest, aby zachować większą odległość między tobą a innymi pojazdami. Trudno jest zapanować nad pojazdem, gdy na drodze jest śnieg, deszcz czy spadające liście, a przyspieszenie lub hamowanie może wymagać więcej czasu. Bezpieczna odległość pozwoli Ci uniknąć kolizji, nawet gdy na drodze pojawią się niespodziewane sytuacje, takie jak nagły zjazd czy hamowanie.

  1. Należy zachować ostrożność.

Kiedy warunki atmosferyczne są trudne, ważne jest aby kierować pojazdem ostrożnie, a czasami nawet wolniej niż zwykle. Nie tylko musimy zwrócić uwagę na stany naszej skóry, myślimy, że wszyscy są bardziej zmotoryzowani od nas, musimy również pamiętać, że nasi pasażerowie lub inni użytkownicy drogi mogą być bardziej zestresowani w słabej widoczności. Właśnie dlatego należy zachować szczególną ostrożność, by nie spowodować kolizji.

  1. Dostosuj swoje nawyki kierowania do aktualnych warunków atmosferycznych.

Jeśli jest bardzo deszczowo, zastosuj wywiewnik czytaj dalej na ekrany, aby zrozumieć, jak trzymać kierownicę podczas szybkiego przemieszczania się pojazdu na powierzchni pokoju w błocie. Albo, kiedy jest ślisko na drodze, pamiętaj, aby hamować powoli, wykorzystując swoje hamulce z równowagą, aby nie stracić kontroli nad pojazdem.

Podsumowanie

Kiedy panują trudne warunki atmosferyczne, można być skłonnym do przyspieszenia, ale to bardzo zły pomysł. Trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze jest niezwykle ważne dla twojego bezpieczeństwa i innych. W końcu, czasami najlepszym podejściem jest zwolnienie tempa, dopasowanie się do zmienionych warunków i stosowanie się do zasad bezpiecznego prowadzenia. To właśnie to zawsze pamiętaj.