Wiadomo, że układ hamulcowy jest integralną częścią pojazdu. Bez układu hamulcowego nie można poruszać się pojazdem. Jeśli więc hamulce wydają piszczący dźwięk, należy wymienić klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe.

Przyczyn piszczącego dźwięku jest wiele, więc omówmy je.

Zła zbieżność

Pierwszą i najważniejszą przyczyną piszczenia jest zła zbieżność kół. Jeśli koła są ustawione w niewłaściwym kierunku, hamulce będą piszczeć.

Niewystarczające tarcie

Drugim powodem jest zużycie klocków hamulcowych i wywieranie na nie zbyt małego nacisku. Gdy klocki hamulcowe są zużyte, zmniejsza się tarcie pomiędzy klockami a wirnikami hamulcowymi i stąd ten hałas.

Zły filtr powietrza

Jeśli filtr powietrza jest zatkany i brudny, może to powodować piszczenie hamulców. Należy więc wymienić filtr i upewnić się, że jest czysty i dobrej jakości.

Golenie klocków hamulcowych

Jeśli do golenia klocków hamulcowych używasz maszynki do golenia, może się okazać, że usuwasz materiał z powierzchni klocka, co prowadzi do hałasu. Dlatego do golenia klocków hamulcowych lepiej używać ostrego ostrza.

Słabe smarowanie lub brak smarowania

Jeśli klocki hamulcowe nie są odpowiednio nasmarowane, może to powodować piszczenie. Należy więc zadbać o to, aby hamulce były dobrze nasmarowane.

Niewłaściwe wyważenie koła

Jeśli koło nie jest odpowiednio wyważone, może to powodować piszczenie klocków hamulcowych. Należy więc upewnić się, że wyważenie jest prawidłowe.

Zbyt wysoka temperatura

Jeśli klocki hamulcowe są przegrzane, zwiększa to tarcie i hałas. Dlatego unikaj jazdy samochodem na długich trasach, zwłaszcza gdy jest gorąco.

Zły płyn hamulcowy

Jeśli płyn hamulcowy jest stary, powoduje to piszczenie hamulców. Wymień płyn hamulcowy i upewnij się, że jest świeży.

Wnioski:

Wiadomo, że hamulce są najważniejszą częścią samochodu. Jeśli słychać piszczenie, należy wymienić klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. Nie martw się, wyżej wymienione przyczyny są najczęstszymi powodami piszczenia, ale może ono być spowodowane także innymi problemami.